Realitná kancelária Reality Exkluziv - predaj a prenájom nehnuteľností z okresu Lučenec, Levice, Rimavská Sobota, Poltár a okolie

Späť

Načo si dať pozor pri predaji nehnuteľnosti

realityexkluziv.sk | Realitná kancelária Reality Exkluzív

Publikované dňa: 5.9.2016

Predaj bytu alebo domu vyžaduje viacero dôležitých krokov, ktorých zvládnutie nás dovedie k bezpečnému a transparentnému obchodu. Reálne skúsenosti predávajúcich však jasne hovoria o problémoch, ktoré sú spôsobené nesprávnym postupom. Aj preto sa pozrieme na pár úkonov, ktorých splnením sa vyhneme nečakaným prekvapeniam.

Ak sa chystáte na predaj nehnuteľnosti, potom si dajte poriadne záležať už na samotnej príprave. Vďaka nej sa vyhnete nečakaným okolnostiam, ktoré by celý proces zbytočne skomplikovali. Oboznámte sa so svojimi hlavnými povinnosťami vyplývajúcimi z predaja a zabezpečte si transparentný obchod so všetkým, čo k nemu patrí.

Dôraz zvýšte pri dohode o vyplatení kúpnej ceny

Častým problémom mnohých realitných obchodov realizovaných na vlastnú päsť je riziko nevyplatenia peňazí podľa dohodnutých podmienok. Nehnuteľnosť sa síce oficiálne predá, zmluva o predaji sa takisto podpíše, no bývalý majiteľ objektu nedostane peniaze. Takejto situácií sa vyhnete iba dôrazom pri uzatváraní dohody, pri ktorej si jasne stanovíte pravidlá.

Dohliadnite na presné odpísanie meračov

Skôr než sa predávaná nehnuteľnosť dostane do vlastníctva nového majiteľa, je potrebné vykonať presný odpis meračov energií. Tým sa spíšu presné hodnoty spotreby, vďaka čomu nebude ani jeden z majiteľov platiť za toho druhého. Ideálnou možnosťou pri tomto úkone je vystaviť preberací protokol, na ktorom budú figurovať podpisy oboch zúčastnených strán.

Nezabudnite na daňovú povinnosť

Slovenská legislatíva ukladá predávajúcemu povinnosť zaplatiť z inkasovanej čiastky daň. Tá dosahuje úroveň 19% z celkovej sumy, ktorú treba podľa zákona riadne odviesť príslušnému daňovému úradu. Práve na túto povinnosť zabúdajú mnohí predávajúci, čo sa následne končí pokutami. Aby toho ešte nebolo málo, vzniká povinnosť zaplatiť aj 14% odvod do zdravotnej poisťovne.

S predajom nehnuteľnosti súvisia ďalšie úkony, ktorých vykonanie je potrebné k dosiahnutiu úspešnej transakcie. My sme vám priniesli prehľad tých najmenej známych, na ktoré majitelia objektov často zabúdajú, čím sa dostávajú do neželaných problémov. Veľkou pomocou, ktorá túto situáciu vyrieši a odbremení vás od povinností, je využitie služieb realitnej kancelárie.

Nie je to len výber a následná kúpa, kedy zohráva realitná kancelária dôležitú úlohu. Ešte väčšmi to platí v prípade predaja nehnuteľnosti, pri ktorej vám ako predávajúcemu vzniká mnoho povinností. Aby ste sa mohli vyhnúť týmto povinnostiam a najmä vyššie uvedeným prekvapeniam, skúste kontaktovať spoločnosť Reality Exkluzív. Jej skúsený tím vám vždy poradí a bude presne vedieť, kedy a za akých podmienok je predaj nehnuteľnosti vhodný.

Text : Róbert Bosák