Publikované dňa: 7.8.2015
Miestne realitné trhy majú priamy vplyv na celkové dianie v daných lokalitách. Nielenže ovplyvňujú stavebníctvo a celý realitný sektor, ich pôsobnosť siaha ďalej. Vývoj okolo realít sa podpisuje aj na udalostiach v oblastí financií, kultúry či podnikania, takže čím silnejší trh, tým väčší priestor na zvyšovanie životnej úrovne.
Silný realitný trh má obrovské množstvo svetových metropol, no nie každé z nich sa môže pochváliť dominantnou pozíciou, vďaka ktorej sa zaraďuje medzi stabilných lídrov. Medzi nimi sa nachádza len zopár vybraných miest, ktoré už roky nemajú konkurenciu a ich trhy sa dajú označiť ako svetové centrá realít. Pod to sa pričinilo viacero faktorov, ktoré sformovali najsilnejšie trhy, v ktorých dosahujú obchody s nehnuteľnosťami obrovské sumy.
New York – tradičný líder
New York sa považuje za najsilnejšie mesto USA už dlhé roky a dôkazom toho je najsilnejší finančný a realitný trh spomedzi všetkých amerických veľkomiest. V meste je viacero silných štvrtí, ktoré sú atraktívne pre záujemcov o rezidenčné a komerčné budovy a jednou z nich je napríklad Manhattan, v ktorom sa do realít preinvestujú miliardy dolárov.
Londýn – európske centrum
V britskej metropole sa už tradične sústreďuje najväčší kapitál, ktorý je nasmerovaný do realít. Vysoká stavebná produkcia, rýchle pribúdanie novostavieb, štvrte s najvyššími cenami administratívnych priestorov v celej Európe či neustála realizácia nových obchodných zón robí z Londýna skutočné realitné centrum celého kontinentu.
Paríž – kontinentálny suverén
V Paríži mali nehnuteľnosti vždy veľký význam a tento trend platí aj v súčasnosti. Zaujímavé je, že mesto má jeden z najsilnejších trhov aj bez množstva mrakodrapov a nákupných centier, čo ho robí dosť výnimočným a za Londýnom mu právom patrí najsilnejšia pozícia v Európe.
Šanghaj – čínsky dravec
Čínsky ekonomický motor funguje naplno aj v realitnej oblasti a výsledkom toho je jeden z najsilnejších svetových trhov sústredených v Šanghaji. V meste sa združujú domáci aj zahraniční developeri, ktorí investujú obrovské peniaze do komerčných aj obytných objektov.
Moskva –Aj keďMoskva má najsilnejšie postavenie vo východnej Európe, na svetových lídrov začala strácať. Záujem zahraničných investorov je slabší a najbohatší domáci miliardári sa začínajú orientovať na nehnuteľnosti v Londýne, čo oslabuje celý ruský trh.
Tokio – Už ani japonská metropola nie je to, čo bývala a situácia na jej trhu sa nevyrovná tým najsilnejším. Výstavba síce prosperuje a štatistiky hovoria o plusových číslach v objeme investícií, avšak ani zďaleka to nie je taký silný rast, aby mesto udržalo krok s najlepšími.
Nemecké centrá – Hamburg, Berlín či Mníchov patrili ešte nedávno k ťahúňom európskeho realitného trhu. V súčasnosti sa ich pozícia oslabuje, štatistiky nezaznamenávajú tak výrazný nárast a celý stavebný sektor má slabšie obdobie.
Text : Róbert Bosák pre Reality Exkluzív.