Realitná kancelária Reality Exkluziv - predaj a prenájom nehnuteľností z okresu Lučenec, Levice, Rimavská Sobota, Poltár a okolie

Späť

Zabezpečte si komfortné bývanie aj počas letných extrémov

Reality Exkluzív

Publikované dňa: 05.7.2016

Tradičné júlové teplotné extrémy už prebiehajú pár dní v plnom prúde a mnohí z nás ich pociťujú aj doma. Atmosféra v príbytkoch nasiakla suchý letný vzduch, ktorý sa odráža na prehriatych miestnostiach a mnohým obyvateľom môže spôsobovať patričné zdravotné ťažkosti.

Príjemná atmosféra a komfort v domácnosti patrí k najdôležitejším požiadavkám vedúcim k spokojnému bývaniu. S tým priamo súvisí aj teplota vnútorného prostredia, ktorá je počas extrémnych horúčav vystavená vysokému teplu. Našťastie nie sme len tak vydaní na pospas neznesiteľným horúčavám a vďaka niekoľkým zaujímavým tipom si môžeme zabezpečiť komfortné prostredie aj napriek obrovským horúčavám vonku.

5 najúčinnejších metód ochrany pred horúčavami :

Klíma alebo stropné chladenie – Najúčinnejšími spôsobmi ako schladiť príbytok je využitie klimatizácie alebo stropných chladiacich panelov. Ich hlavnou úlohou je zabezpečiť neustále prúdenie studeného vzduchu, pričom sa atmosféra v miestnosti ochladzuje na Vami zvolenú teplotu.

Ventilácia – Najčastejšou metódou ochrany pred teplom je použitie ventilátorov. Pri nich sa však nedá hovoriť o ochladzovaní vzduchu v priestore, pretože na tento účel neslúžia. Ide len o rýchle fúkanie vánku, ktoré dodáva pocit chladu, nič viac.

Tieniaca technika – Žalúzie, rolety a iné tienidlá sú všeobecne obľúbenými pomocníkmi, ktoré sa využívajú najmä v lete. Zabraňujú tak prieniku slnečného svetla do interiéru, čím sa vzduch v byte neohrieva tak prudko.

Správny spôsob vetrania – Pravidelné a intenzívne vetranie je omnoho viac efektívnejšie v každom jednom ročnom období, čo platí v lete dvojnásobne. Takto Vám do miestnosti vojde primeraná dávka čerstvého vzduchu bez toho, aby sa interiér stihol príliš prehriať.

Zmena farieb v byte – Aj farby v jednotlivých miestnostiach sa istou mierou podieľajú na prehrievaní bytu. To sa deje na základe presného zladenia odtieňov v miestnostiach, takže pokiaľ si dáte záležať na tomto, nebudete priťahovať slnko. Hlavne tmavé farby na nábytku a stenách sú lákadlom pre prenikajúce slnečné tiene, takže skúste nejaké nové kombinácie.   

Vysokým teplotám prichádzajúcim zvonku sa vyhnúť nedá, no existujú účinné riešenia ako sa proti nim chrániť. Tie najvyužívanejšie z nich sme Vám priniesli aj my a teraz je len na Vás, či skúsite niektoré z nich aplikovať v praxi. Každý si môže vybrať to, ktoré sa mu javí ako najlepšie pre jeho typ domácnosti a ktoré môže v rámci svojich možností zrealizovať. Takže držíme palce, aby ste si užili komfortné domáce prostredie aj počas týchto tropických dní.

Text : Róbert Bosák