Zhruba každý desiaty Slovák si za účelom kúpy nehnuteľnosti požičiava z banky a len o niečo menší záujem sa spája s úvermi od stavebnej sporiteľne. Oba z týchto spôsobov patria k hlavným zdrojom financovania bývania, no otázne ostáva, ktorý sa viac oplatí.
S každým druhom úveru sa spája niekoľko plusov aj mínusov, ktoré je potrebné zohľadniť aj pri voľbe medzi hypotékou a stavebným sporením. Obe formy financovania sú síce dobrou pomôckou k snahe využiť čo najvýhodnejší zdroj peňazí, no vždy sa dá nájsť ten lepší spôsob. To však závisí od nárokov klienta a typu nehnuteľnosti, ktorá má byť úverom financovaná.
Po príchode hypoték na slovenský trh pred niekoľkými rokmi bolo ich využitie o čosi menej výhodné ako úvery zo stavebnej sporiteľne. Spôsobovali to najmä úroky dosahujúce nad 10%, kvôli ktorým žiadatelia preplácali na celkových nákladoch. Stačilo zopár rokov a hypotéky sú rekordne lacné, rýchle a dajú sa využiť na kúpu aj rekonštrukciu rôznych typov nehnuteľností.
Plusy hypotekárnych úverov :
- v prípade splnenia podmienok získame hypotéku v krátkom čase
- aktuálne obdobie hypotékam praje najmä kvôli nízkym úrokom
- doba splatnosti sa dá nastaviť vždy individuálne až do 30 rokov
- klienti majú možnosť splatiť hypotéku predčasne len s 1% poplatkom
Hypotéky a ich nevýhody :
- s výnimkou hypotéky pre mladých nemôžeme využiť žiadne bonusy
- dôkladne sa preveruje bonita žiadateľa, s čím súvisí viac byrokracie
Napriek tomu, že úver zo stavebnej sporiteľne patrí k obľúbenej forme financovania bývania, v porovnaní s hypotékami je záujem niekoľkonásobne nižší. Dôvodov je viacero, no mnohí majú problém s nutnosťou niekoľkoročného sporenia, bez ktorého sa k tomuto druhu úveru nedostanú. Na druhej strane, slušné úroky a možnosť získania štátnej prémie znie dosť lákavo.
Výhody využitia stavebného úveru :
- poskytovanie ročnej štátnej prémie oslobodenej od dane
- možnosť čerpania peňazí po 6 rokoch na akýkoľvek účel
- možnosť spájania zmlúv medzi rodinnými príslušníkmi
- ani pri vysokých úveroch netreba ručiť nehnuteľnosťou
Pozor na mínusy stavebných úverov:
- k získaniu úveru je potrebné predošlé sporenie, minimálne po dobu 2 rokov
- bonitnejší klienti nezískajú nižší úrok, ten ovplyvňujú nastavené parametre
Časy výhodných úverov zo stavebnej sporiteľne, ktoré boli ocenené vysokou štátnou prémiou a ich získanie vyžadovalo minimum administratívy, sú nenávratne preč. Aj preto sa pozeráme skôr po hypotékach, pre ktoré je typická rýchlosť a nižšie úroky. Stavebné úvery sú však pre mnohých klientov stále výhodné, takže ich prítomnosť na trhu má určite svoje opodstatnenie.
Text : Róbert Bosák